Jak zadbać o bezpieczeństwo strony internetowej? 10. wskazówek

Bez względu na to, jaki profil działalności podjęliśmy w sieci, nasza strona internetowa jest ciągle narażona na coraz to powszechniejsze niebezpieczeństwa, takie jak potencjalne ataki hakerów lub niekontrolowana utrata danych. W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo naszej witryny internetowej? Sprawdzamy 10 prostych sposobów.

Regularny backup to klucz do sukcesu

Zacznijmy od podstawy, bez której żadna szanująca się strona internetowa nie ma prawa istnieć. Mowa tu oczywiście o wykonywaniu regularnej kopii zapasowej wszystkich danych znajdujących się w witrynie. Taka kopia powinna być wykonywana regularnie, zawsze po modyfikacji struktury witryny, a w najlepszym wypadku co tydzień lub dwa. Dzięki kopii zapasowej będziemy w stanie w bardzo szybki sposób przywrócić prawidłowy kształt naszej witryny. Backup może być wykonywany w ramach usługi hostingowej, ale też my samodzielnie możemy dbać o tworzenie kopii za pośrednictwem specjalnych wtyczek. 

Poufność i integralność danych z certyfikatem SSL

Certyfikat SSL to najlepsze rozwiązanie, gdy chcemy zadbać o poufność i integralność przesyłanych danych. SSL gwarantuje użytkownikom całkowitą ochronę przesyłanych danych, a także chroni przed potencjalnymi niebezpieczeństwami, takimi jak kradzież danych czy ataki phishingowe. Certyfikaty SSL to w dzisiejszych czasach niezbędne zabezpieczenie, jeśli chcemy dbać o swoją reputację, ale także ochronę naszych użytkowników. Podstawowy certyfikat jest darmowy, jeśli jednak chcemy wyposażyć się bardziej zaawansowane narzędzia, takie jak SSL PRO EV czy SSL Wildcard, będziemy zobowiązani do uregulowania opłaty. 

Silne hasło administratora 

Kolejna wskazówka może wydawać się banalna, jednak jest to niezwykle powszechny problem, który odpowiada za znaczącą większość ataków hakerskich. Mowa tu oczywiście o słabych hasłach do panelu administratora. Proste konfiguracje mogą być złamane przez wprawnego hakera w kilkanaście sekund, dlatego postawmy raczej na kombinację liter, cyfr i znaków specjalnych. 

Zadbaj o mocne hasło do logowania, składające się z małych i dużych liter, cyfr i znaków specjalnych.

Wtyczki zapewniające ochronę strony – natychmiastowe bezpieczeństwo witryny

Administrując stronę internetową, możemy natknąć się na kilka darmowych, ale i płatnych wtyczek, których zadaniem jest ochrona naszej strony. Oferują one stały monitoring naszej strony pod kątem próby ataków, nieudanych prób logowania, a także zapewniają możliwość wdrożenia dwuetapowej, bezpiecznej autoryzacji. Spośród dostępnych wtyczek i dodatków, na szczególną uwagę zasługują Shield Security, Sucuri Security oraz iThemes Security Pro. 

Ochrona przed spamem – Wtyczka reCAPTCHA

Jak ochronić stronę przed spamem z formularza kontaktowego?

Formularz reCaptcha to doskonałe rozwiązanie na to, by zminimalizować wolumen spamu przesyłanego przez zaprogramowane boty. Administrator, wykorzystując narzędzie reCaptcha, dokonuje automatycznej weryfikacji każdego formularza przesłanego przez użytkownika, co w praktyce eliminuje ryzyko niebezpieczeństwa związanego z masowymi atakami botów. Formularz reCaptcha występuje w kilku wariantach, z czego niewidzialny formularz jest najbardziej rekomendowany.

Regularne monitorowanie bezpieczeństwa naszej strony z użyciem programów antywirusowych

Oprócz popularnych wtyczek do strony możemy zwiększyć bezpieczeństwo naszej strony internetowej poprzez wykorzystanie profesjonalnych programów antywirusowych. W tym wypadku również do dyspozycji mamy warianty darmowe i płatne, jednak najlepsze narzędzia do skanowania zagrożeń i wychwytywania potencjalnych wirusów wymagają wykupienia płatnej subskrypcji. 

Częsta aktualizacja systemu CMS

Systemy CMS, takie jak WordPress na bieżąco informują administratorów o możliwości uaktualnienia komponentów witryny tak, by były one zgodne z najnowszymi zmianami. To jeden z najłatwiejszych, ale też często zapomnianych zabiegów, które przeciwdziałają atakom hakerów. Ze względu na niekwestionowaną popularność WordPressa, hakerzy często próbują swoich ataków właśnie na strony stworzone na jego bazie, ze szczególnym uwzględnieniem tych dawno nieaktualizowanych. 

Audyt strony internetowej

Jak sprawdzić techniczne aspekty strony www?

Bez względu na to, czy dopiero ruszamy z własną stroną internetową, czy już od dawna prowadzimy biznes w sieci, cykliczny audyt strony internetowej powinien być naszym obowiązkiem. Darmowy audyt strony nie tylko oceni pozycjonowanie strony, potencjał marketingowy naszej strony pod kątem słów kluczowych, jakości linkowania, unikalności treści, ale też zwróci szczególną uwagę na obszar techniczny strony, ze szczególnym uwzględnieniem jej bezpieczeństwa. By sprawdzić techniczne aspekty strony można wykonać darmowy audyt www.

Wybór odpowiedniego hostingu

Wybór bezpiecznego hostingu również wydaje się bardzo jasną i powszechną wskazówką, jednak wielu właścicieli stron zamiast bezpieczeństwa, jako główny czynnik decydujący kierują się ceną hostingu. Dostawca usług hostingowych powinien być sprawdzony, doświadczony i wiarygodny. Warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak wskaźnik SLA, wskaźnik dostępności, a także integracja hostingu z najnowszymi wersjami baz danych i PHP. 

Zapora sieciowa zwiększy ochronę strony 

Ostatnia wskazówka, która wyraźnie zwiększy bezpieczeństwo naszej strony internetowej to nic innego, jak dobra i sprawdzona zapora sieciowa. Tego typu zapora najczęściej jest automatycznie oferowana w ramach usług hostingowych, co także powinno stanowić jeden z czynników wpływających na wybór danego dostawcy. Zapora skutecznie ochroni naszą witrynę przed wykorzystaniem lub w zabezpieczeniach WordPressa. 

Zadbamyo swoją stronę www od A do Z!

Porozmawiajmy o tym, w jaki sposób dbasz o swoją witrynę i w jaki sposób możesz to rozwinąć. Wykonamy dla Ciebie weryfikację bezpieczeństwa strony i zaproponujemy najlepsze rozwiązania dedykowane dla Twojej firmy.

Zobacz również

Pozycjonowanie strony www – od czego zacząć?

Pozycjonowanie strony internetowej to obecnie kluczowy element każdej strategii marketingowej, skupionej na rozwoju biznesu online i przyciągnięciu nowych klientów. Bez względu na to, czy prowadzimy